«він міг себе врятувати»: лікар назвав фатальну помилку градського на останньому » голосі»

657

1 грудня в москві на ваганьковському кладовищі поховають олександра градського. Він помер у лікарні, куди потрапив з інсультом. А за кілька місяців до цього, у вересні, перехворів коронавірусом.

Тоді 72-річний музикант не зізнавався, що підхопив небезпечний вірус, але незабаром стало ясно: і госпіталізація, і діагноз, і 70% ураження легенів — правда.

» коли говорять про поразку легенів, мають на увазі так зване матове скло. Це ситуація, при якій в альвеоли потрапляє гіалуронова кислота, вона заповнює їх і перешкоджає газообміну.

З часом альвеоли як би цементуються, плюс товщають їх стінки, і на цьому тлі відбувається фіброз, тобто рубцювання.

Якщо хвороба пройшла легко, то стан матового скла оборотно. Але якщо поразка була глибокою, то пневмофіброз залишиться на все життя.

Багато що залежить від стану організму, але в більшості випадків з часом органи відновлюються», — говорить woman.ru головний лікар клініки лор-астма, доктор медичних наук олександр пурясев .

Олександру борисовичу, коли він підхопив ковід, було 72 роки. До цього віку зазвичай у людини починають проявлятися і інші вікові хвороби. До них додалися труднощі з диханням і тромбоз.

» у covid-19 дві проблеми: фіброз і тромбоз. Перший погіршує якість життя, з’являється задишка, нестача повітря. Після хвороби від цього, звичайно, не помреш, але буде присутній стан гіпоксії.

Новини про те, що градський користувався кисневим концентратором, вказують якраз на стан гіпоксії, тобто, йому не вистачало повітря, органи не насичувалися киснем», — міркує лікар.

Що стосується тромбозу, то його коронавірус провокує, пошкоджуючи клітини, які вистилають внутрішні стінки судин.

«вірус розмножується і вбиває цю клітину, в результаті посудина перетворюється в діряву марлю. Організм намагається закрити клітинні дефекти, і починають рости тромби. Надалі тромби призводять до інсультів. У багатьох після ковіда розвиваються різні ускладнення, але всі вони пов’язані з порушенням кровотоку і мікроциркуляції. Мабуть, і у градського була дана проблема, тромб ріс, ріс… » — коментує олександр пурясев.

Можливо, у композитора був шанс на життя, якби він не поспішав на роботу. На зйомки «голосу» його доставляли на ношах, а деякі випуски градський сидів, відкинувшись на спинку крісла і щось невиразно бурмочучи.

» ось цей стан якраз може вказувати на мікроінсульти, коли якійсь ділянці мозку не вистачає крові. Але ці інсульти проходять оборотну стадію, кровотік обійшов тканину і відновився. В результаті паралічу не сталося. Проте, тривожний сигнал отриманий, наступний крок-це ураження великої області мозку і, як наслідок, інсульт», — підсумовує лікар.

Після виписки з лікарні лікарі рекомендували йому знизити навантаження, залишитися вдома, відновитися. Спокійний сон, прогулянки на свіжому повітрі і мінімум нервових ситуацій могли б зберегти життя композитору.

» походи на зйомки на ношах явно були зайвими. Не варто було поспішати на роботу, адже навіть розумова праця вимагає емоційного перенапруження. Все це нервова система.

До того ж, розумові процеси вимагають більше кисню, а кисень приходить з кровотоком. А у нас, як ми пам’ятаємо, кровотік страждає через тромбозів після хвороби.

Можливо, шанс і був у нього, але дуже невеликий. Якщо з’являються тромби, то це питання часу. Але якби він не працював, то міг би ще пожити», — вважає лікар-пульмонолог.

Фахівець також нагадав, що не варто все списувати виключно на вірус. Адже в похилому віці люди найчастіше вмирають від інсультів, інфарктів і хвороби альцгеймера.

» можливо, градського вбив і не ковид. Стверджувати, що якби він лежав удома, то не помер, не варто. Не факт», — підсумував наш експерт.