Стадії та лікування раку молочної залози: чесна розмова з лікарем-онкологом

392

Чому розвивається рак молочної залози, які основні симптоми і методи діагностики, які стадії хвороби і види лікування існують — про все це ми попросили розповісти іллю олексійовича фомінцева, лікаря-онколога, виконавчого директора фонду профілактики раку, члена правління асоціації онкологів північного заходу .

Рак молочної залози: чому це сталося саме зі мною?

Як виникає рак молочної залози? насправді, у кожного раку безліч причин і виділити серед них одну єдину в кожному конкретному випадку або неможливо, або малоймовірно. Однак доведено, що є люди, у яких розвиток пухлини обумовлено генетично. Існує близько 200 спадкових онкологічних синдромів, для яких вже виявлені відповідні гени схильності і ідентифіковані мутації в них. Якщо говорити про рак молочної залози, то існують два тандемних гена: brca1 і brca2 (в перекладі з англійської breast cancer — «рак грудей» або «рак молочної залози»). У нормальному стані вони захищають груди від раку — кодують білок, який контролює ріст і розмноження «ворожих» клітин. Але якщо в генах виникне мутація, то білок не буде вироблятися і ракові клітини почнуть розмножуватися. Як наслідок, може утворитися пухлина.

За статистикою, ймовірність розвитку раку молочної залози становить 3-7%. Якщо ж є мутація в генах brca, то ризик виростає до 40-80%. У разі, якщо перший рак грудей виник до 40 років, то в 62,9% випадків можливий рецидив у другій молочній залозі. Якщо це сталося в 40-50 років, то ймовірність вже 25%. І тільки якщо жінка вперше захворіла після 50 років, то шанси на появу пухлини в другій грудей рівні 19%.

Спадковий фактор відіграє важливу, але не ключову роль у разі цього виду онкологічного захворювання: всього у 5-8% росіянок рак молочної залози має спадковий характер. Тобто це невелика група. Існують і інші фактори ризику.

Перш за все, це раніше виявлений і вилікуваний рак в одній молочній залозі. У цьому випадку завжди є ймовірність розвитку пухлини в другій грудей. Також ризик розвитку раку грудей підвищений у жінок, які страждають ожирінням, цукровим діабетом і рядом інших гормональних захворювань.

Серед інших факторів, що підвищують ймовірність захворіти на рак молочної залози, є особливості функціонування жіночої репродуктивної системи: ранній вік початку менструацій, пізні перші пологи або їх відсутність, нетривала лактація, аборти, пізня менопауза, а також тривала (понад 10 років) замісна гормональна терапія при клімаксі.

Доведено, що прийом оральних контрацептивів у жінок, які не мають захворювань молочної залози, знижує ризик утворення доброякісних патологій (наприклад, кіст, фібром) і не впливає на ризик розвитку ракових пухлин.

Як виявити рак молочної залози: поговоримо про діагностику

У зв’язку з тим, що ефективність лікування злоякісного новоутворення залежить від стадії розвитку пухлини, то краще, якщо захворювання виявити на самому початку. Для цього існують різні методи діагностики раку молочної залози.

самообстеження — єдиний метод контролювати стан молочних залоз в інтервалах між відвідуваннями лікаря. Діагностику необхідно проводити щомісяця на 2-3 день після закінчення менструації, так як в цей період молочні залози не збільшені і не напружені. У разі відсутності місячних можна вибрати будь-яке число місяця, і кожен місяць в цей день проводити обстеження грудей.

огляд: роздягніться до пояса і встаньте перед дзеркалом, опустивши руки вздовж тіла. Огляньте молочні залози і соски спереду і збоку, звертаючи увагу на всі ознаки асиметричності, зміна кольору шкіри грудей або навколососкового гуртка і посилення венозного малюнка. Підніміть руки і знову огляньте молочні залози і соски.

пальпація (обмацування) проводиться спочатку стоячи, а потім лежачи, заклавши одну руку за голову (в цьому положенні необхідно підкласти під лопатки невеликий валик або подушечку, щоб грудна клітка була злегка піднята). Дослідження повинно проводитися з використанням всієї довжини пальців і долоні. Уникайте грубого обмацування і захоплення великої ділянки тканини молочної залози, так як це може створити враження ущільнення, якого насправді немає.

молекулярно-генетичне дослідження — це аналіз крові, з якої генетик виділяє днк і дивиться саме той ген, який характерний для певного спадкового онкологічного синдрому. Аналіз рекомендується здати тим жінкам, у яких в сім’ї по жіночій лінії були випадки захворювання на рак молочної залози або раком яєчників. Результати можна дізнатися протягом 7-30 днів, в залежності від обсягу дослідження. Аналіз на конкретний вид раку здається тільки один раз.

мамографія — на сьогодні «золотий» стандарт раннього виявлення раку грудей, який дає повну картину стану молочної залози, чітко висвічуючи всі її структури. Дозволяє швидко і точно виявити будь-які пухлини на початкових стадіях розвитку. Наприклад, розміром від 2 мм, яке вручну намацати неможливо. Даний вид дослідження показаний жінкам старше 40 років. У цьому віці молочна залоза менш щільна за рахунок жирової тканини, крізь яку на узд не завжди можна визначити новоутворення. А ось рентгенівський промінь «побачить» все. Багато хто відмовляється робити мамографію, побоюючись випромінювання. І марно. Мамографія при діагностиці раку молочної залози — саме щадне рентгенівське дослідження. А сучасні цифрові мамографи, які прийшли на зміну плівковим, абсолютно нешкідливі. В даному випадку опромінення майже дорівнює нулю.

ультразвукове дослідження — краще бачить більш щільні тканини молочної залози, тому підходить молодим дівчатам і жінкам до 40 років. Узд дозволяє досліджувати новоутворення з різних точок. З його допомогою можна визначити характер пухлини, її структуру, кровотік, який на ділянці злоякісного утворення інтенсивніше. Узд активно застосовується як додатковий метод обстеження після мамографії, проте не є методом скринінгу раку молочної залози.

Якщо жінка робила операцію зі зміни форми грудей або реконструктивну пластику після видалення молочної залози, тобто в грудях знаходяться імплантати, їй показано мрт молочної залози.

магнітно-резонансна томографія (мрт) — мабуть, найточніший, але і найдорожчий вид діагностики раку молочної залози. Метод заснований на застосуванні магнітних полів, які за допомогою комп’ютера дають цифрове зображення тканин молочної залози. Перевага-відсутність побічних факторів, до яких можна віднести щільність залози, наявність післяопераційних змін або імплантатів.

тонкоголкова аспіраційна біопсія — цитологічне дослідження з метою отримання пухлинного матеріалу і визначення злоякісності клітин. Виконується під контролем узд. Подібна процедура займає зазвичай кілька хвилин і не вимагає місцевої анестезії.

трепан-біопсія — гістологічне дослідження, яке проводиться в разі виявлення ракової пухлини. Аналіз дозволяє з’ясувати гормональну залежність пухлини, ступінь її злоякісності і цілий ряд інших факторів, що визначає подальше лікування раку молочної залози.

Новітній діагностичний метод-позитронно-емісійна томографія (пет). Дослідження дозволяє будувати тривимірну реконструкцію функціональних процесів, що відбуваються в організмі. За допомогою пет можна з високою достовірністю діагностувати пухлини розмірами від 1 см, які не мають будь-яких клінічних проявів, а також диференціювати доброякісні пухлини від злоякісних.

Лікування раку молочної залози

Лікування раку молочної залози включає в себе хірургічне лікування, променеву і гормональну терапію, хіміотерапію і в деяких випадках так звану таргетну терапію. Все дуже індивідуально і залежить від віку жінки, стану її здоров’я і стадії раку молочної залози.

  1. органозберігаюче хірургічне лікування може включати видалення пухлини з невеликою кількістю навколишнього нормальної тканини (видалення вузла — лампектомія), видалення пухлини і дещо більшого обсягу навколишнього нормальної тканини (радикальна резекція) або видалення чверті молочної залози (радикальна квардрантектомія). Всі види операційного втручання супроводжуються видаленням регіонарних лімфовузлів — пахвових) — лімфодисекцією, рівень якої також може змінюватися в залежності від клінічної картини.

  2. мастектомія — видалення всієї молочної залози в єдиному блоці з регіонарнимиЛімфовузлами (пахвовими, підключичними). Раніше застосовувалася розширена мастектомія по холстеду (з видаленням великого грудного м’яза). Зараз же цей вид операції практично не застосовується. Його замінив більш щадний варіант по маддену (зі збереженням малої і великої грудної м’язи на стороні поразки).

  3. променева терапія — це використання певного типу енергії (іонізуюче випромінювання) для знищення ракових клітин і зменшення розмірів пухлини. Найчастіше застосовується після хірургічного лікування для запобігання рецидивів раку.

  4. хіміотерапія — вид лікування пухлини спеціальними препаратами для знищення ракових клітин або запобігання їх розмноження. Найчастіше цей метод комбінують з хірургічним лікуванням і променевою терапією.

  5. гормональна терапія — застосовується для лікування гормонопозитивних видів раку молочної залози. Існують препарати, які пригнічують дію гормонів, що підтримують ріст злоякісних клітин.

Деякі види раку молочної залози є гормонопозитивними. Тобто пухлина може мати рецептори естрогену (er-позитивних) і / або прогестерону (pr-позитивний), за вироблення яких відповідають яєчники. У разі, якщо у жінки виявлено саме такий вид раку грудей і є мутація генів brca1 і brca2, то їй можуть запропонувати профілактичне видалення яєчників.

Метод джолі: чи варто видаляти груди для профілактики раку молочної залози?

Новина про те, що голлівудська актриса анджеліна джолі погодилася на профілактичну операцію з видалення грудей через високий ризик розвитку раку молочних залоз, розділило суспільство на два табори. Головний аргумент супротивників: якщо захворювання немає, то навіщо лягати під скальпель. Так, ризик розвитку раку грудей є, особливо при наявності спадкового фактора.

Однак, схильність — це ще не хвороба. Інші схвалюють вчинок відомої американки, так як спадковий рак молочної залози, якщо виникає, то часто протікає більш агресивно і вимагає складного лікування, ніж звичайний рак грудей. Профілактична мастектомія на 95% знижує ризик розвитку онкологічного захворювання. Важливо: в 10% випадків в ході гістологічного дослідження тканин віддаленої «здорової» молочної залози виявляються ранні форми раку або передракові зміни.

У росії юридично заборонено видаляти здорові органи. Виняток зроблено лише для профілактичної мастектомії. Що це означає? превентивно видалити груди можна тільки якщо в іншій вже є злоякісна пухлина, а також виявлена спадкова схильність до раку молочної залози. У будь-якому випадку, рішення в кожному конкретному випадку приймає консиліум лікарів і строго індивідуально. Дуже важливо і бажання самої жінки.

Єдино вірним рішенням для кожної жінки буде обов’язковий контроль за своїм здоров’ям. Адже у випадку з раком молочної залози немає кращої профілактики, ніж рання діагностика захворювання. Відвідувати мамолога раз на два роки треба всім представницям прекрасної статі не старше 40 років. Тим, кому за 40, обстежитися треба частіше — раз на рік. З такою ж частотою відвідувати мамолога варто і тим, у кого в першого ступеня споріднення по материнській лінії (мама, бабуся, сестра, тітка) були випадки захворювання на рак молочної залози

Поліна сошка