Вагітність —період, коли жіночий організм повністю орієнтований на виношування дитини. Тому деколи дає сигнал, що потребує додаткової підтримки. Наприклад, коли лікар спостерігає знижений рівень гемоглобіну.
Анемія — зниження кількості переносять кисень червоних кров’яних клітин (еритроцитів) або ж зниження кількості ключового білка, який переносить кисень (гемоглобіну), нижче певного значення.
Лікарі діагностують три ступені анемії:
- легка ступінь (Hb від 90 до 109 г/л);
- помірна (Hb від 70 до 89 г/л);
- важка (Hb менше 70 г/л).
Читайте також:Які препарати заліза для вагітних краще використовувати?
Акушер Марина Петрова пояснює, чому під час вагітності падає гемоглобін.
Одночасно діючих причин може бути кілька, — зазначає фахівець. — З початком і розвитком вагітності весь організм перебудовується, збільшується об’єм крові, відбуваються гормональні зміни, в результаті яких може порушуватись всмоктування заліза з їжі. Ранній, а іноді і тривалий токсикоз як би «вимиває» залізо з організму.
Потреба дитини в залозі зростає з кожною новою тижнем. Так, і мамин організм в кожному триместрі потребує все більшої кількості Fe. В I триместрі потреба зростає на 1 мг в добу, в ІІ триместрі — на 2 мг на добу, в III триместрі — на 3-5 мг на добу.
Причиною може бути і авітаміноз з нестачею вітамінів групи В, вітаміну С і фолієвої кислоти.
Виснаження організму жінки в результаті частих пологів, коли перерва менше 3 років теж може бути причиною анемії. Незбалансоване харчування, прийом деяких ліків. А також хронічні захворювання печінки, серця і нирок.
Чи потрібно лікувати анемію? Обов’язково! Марина Петрова перераховує, чим небезпечне це захворювання:
На тлі анемії збільшується ризик:
- внутрішньоутробної затримки розвитку і навіть загибель плода;
- передчасних пологів;
- гестозу;
- відшарування плаценти;
- кровотечі під час пологів і в післяпологовому періоді.
Акушер зазначає, що у майбутніх матусь з діагнозом «анемія» ускладнюється процес відновлення після пологів.
Читайте також:Дарина Мельникова розповіла про свій досвід позбавлення від діастаза
Анемія вимагає профілактики та лікування. У зв’язку з цим асистенти кафедри акушерства і гінекології московського факультету Російського державного медичного університету, лікарі вищої категорії Л. Хейдар і Е. Бояр пояснюють:
Згідно з рекомендаціями ВООЗ жінкам під час вагітності повинна проводитися профілактика залізодефіцитної анемії (у дозі 50 мг/добу), а при наявності залізодефіцитної анемії (Hb).
Акушер Марина Петрова зазначає:
Крім призначення препаратів рекомендують дієту з підвищеним вмістом гемового заліза, тобто включає в себе продукти тваринного походження.
А який у вас був гемоглобін під час вагітності?