100 книг, які допоможуть вам написати свою книгу

266

Італійська письменниця, лауреат нобелівської премії з літератури грація деледда якось сказала: «письменство-це як риття ями: чим глибше копаєш, тим більше води».

Якщо ви твердо вирішили познайомити світ зі своєю творчістю, на жаль, однієї ідеї і бажання буде недостатньо. Знадобиться величезний запас терпіння, старанності, години-дні-тижні практики і, звичайно, багаж теоретичних знань.

Ми зібрали для вас 100 найцікавіших, всеосяжних, важливих і грамотних книг, які з легкістю замінять курси письменницької майстерності. Тут і поради від іменитих авторів, і досвід класиків, рекомендації видавців та довідкові матеріали з граматики, стилістики та правил російської мови.

Всі ці книги стануть містком між вами і світом літератури. Не зволікайте, йдіть!

Теорія

1. «поетика», аристотель

Якщо ви хочете заглибитися в теорію оповідного процесу і дізнатися більше конкретно про жанр трагедії, «поетика» – найкраща книга для старту. У своєму трактаті аристотель розглядає драматичні елементи побудови сюжету на прикладі п’єс есхіла і софокла, а також вводить в літературну критику нові поняття: «мімесіс» (наслідування), «гамартія» (помилка, вада), «катарсис» (очищення). «поетика», написана у 335 р. До н. Е., була центральним документом у вивченні естетики та літератури протягом століть і залишається важливою науковою працею в нинішній час.

2. «в лабораторії редактора», л.чуковська

Лідія чуковська – перекладач, поет, літературознавець і редактор з великим досвідом. У своїй книзі вона має на меті допомогти всім, хто береться за перо, і навчити літературному слову, а також відкриває завісу робочих буднів редактора. Як пише сама автор, книга — не підручник, а спроба поділитися знаннями, дати цінні поради досвідченого літератора початківцям письменникам і перекладачам про роботу над образами, стилем, ідеєю, про те, як урізноманітнити мову розповіді в творі і створити з усього цього єдиний художній ансамбль.

3. «слово живе і мертве», н. Галь

Як не загубити майбутній бестселер на корені ще в процесі написання? як не втопити сенс розповіді під тонною мовних помилок, канцеляризмів і штампів? як зробити так, щоб текст звучав легко, виразно і дохідливо? на всі ці питання відповідає редактор і перекладач нора галь. Нотатки для майбутніх письменників редактор терпляче збирала протягом 20 років, запозичила їх зі свого багатого професійного досвіду, надихалася перекладами колег – і в 1972 р вперше світ побачив цінний посібник, яким досі користуються як маститі автори, так і новачки в світі літератури.

4. «цікава стилістика», і.голуб, д. Розенталь

Два видатних лінгвіста розробили підручник для школярів. Він простий і написаний в доступній формі, тому підійде (і рекомендований до вивчення) не тільки учням, але і всім, хто хоче освіжити в пам’яті правила російської мови, урізноманітнити свою мову, дізнатися способи формування нових слів. Архаїзми, багатослів’я, жаргон, неологізми – після ретельного дослідження цієї цінної збірки філологічних рад, ваша мова (а також мова майбутніх персонажів вашої книги) заграє новими фарбами, позбудеться від сміття і буде наповнена виразністю.

5. «російська мова зі словником», і. Левонтіна

Збірник есе лінгвіста і упорядника словників ірини левонтіної збирався з с короткіхзаметок і поступово переріс в повноцінну книгу-путівник по світу російської мови. Автор тонко помічає і аналізує нові слова і вирази, цікаві значення побитих фраз, словесні «перли» відомих людей, акцентуючи увагу на неймовірній пластичності і багатстві російської мови. «челлендж»,» слабо»,» амбіції » – і. Левонтіна із задоволенням фіксує і вивчає як неологізми, так і повсякденні слова, і запрошує приєднатися до цього захоплюючого дослідження кожного читача.

6. «як написати книгу, щоб її не видали», с.ньюмен, г. Міттельмарк

У своемруководстве для початківців письменників говард міттельмарк і сандра ньюмен розповідають, яких помилок треба остерігатися, працюючи над книгою, щоб не почути від видавця впевнену відмову. Без монотонного роз’яснення кожного письменницького промаху, автори з гумором і легкістю на прикладах різних рукописів розбирають 200 найпоширеніших помилок, які зводять нанівець всі старання автора, а також вчать ці помилки вчасно розпізнавати і нещадно викорінювати.

7. «композиція», дж. Райнкінг, е.харт, р. Остен

Ця книга від відомих американських педагогів стане в нагоді не тільки початківцям і професійним літераторам, філологам або журналістам, а й представникам зовсім інших, не пов’язаних з літературою професій. Покроково, пояснюючи детально кожен з шістнадцяти пунктів, автори проводять майстер-клас на тему грамотного складання листа, звіту, тексту. Вчать виділяти головну частину, дотримуватися композиції і структури документа.

8. «техніка письменницького ремесла», в.шкловський

Всі тонкощі створення літературного твору акуратно зібрані відомим критиком і літературознавцем в скромну за обсягом книжечку. Вичерпна інформація про те, як вибрати тему, опрацювати сюжет, продумати ідею твору, про те, хто такий письменник, чим він живе і «дихає» – всією цією інформацією ділиться віктор борисович зі своєю аудиторією в надії на те, що його цінні поради стануть в нагоді письменникам, і якість їх тексту буде впевнено поліпшуватися.

9. «живий текст», к.візнер

Успішний автор карен візнер розповідає початківцям колегам,»як створювати глибоку і правдоподібну прозу». На прикладі грамотної побудови сюжету і детального опрацювання персонажів карен пояснює як «оживити» текст, зробити його яскравим і виразним, надавши йому тривимірну структуру. Закріпити отримані знання можна тут же, в кінці посібника, де дані авторські вправи, які допоможуть опрацювати тривимірне мислення і проаналізувати за цією схемою власних персонажів.

10. «повернення до мови», о.жданов

Книга для всіх, хто працює з текстом. Автор ставить перед собою завдання не тільки навчити правильно складати різні види літературних творів: від ділових листів до монументальної художньої прози. Але івдохновіть на творчість, зарядити енергією, показати все багатство мови, за допомогою якого можна самовиражатися, ділитися зі світом своїми ідеями і знаннями, а також легко досягати поставлених цілей.