Агресивна поведінка дитини: причини і профілактика

1578

Зміст:

  • Як розвивається дитяча агресія
  • Чому малюк буває агресивний
  • Як проявляється дитяча агресія
  • Як спілкуватися з агресивним дитиною
  • Що робити, щоб зменшити прояв агресії
  • Додаткові рекомендації батькам
  • Агресія — це цілеспрямоване прагнення нападати на людей і навколишні об’єкти, наносити їм фізичний, моральний шкоду або психологічний дискомфорт. Таку антигромадську поведінку властиво дорослим і дітям. Агресивний дитина не може нормально контактувати з іншими людьми і стати повноцінним членом суспільства.

    Як розвивається дитяча агресія

    Діти не народжуються злими. Є ймовірність, що дитина генетично успадкує агресивність від батька або матері, але вона мінімальна. В основному агресивна поведінка — результат поганого виховання, неуваги до дитини з боку батьків, захисна реакція на ворожий навколишній світ або ознака серйозного психічного розладу.

    Агресивний дитина виражає свої почуття криками і нанесенням шкоди іншим людям

    Психологи виділяють такі види дитячої агресії:

    • фізична, коли дитина спеціально нападає, б’є або принижує інших дітей і дорослих;
    • вербальна, коли він голосно кричить, лається або словесно загрожує;
    • непряма спрямована, коли дитина злісно жартує щодо інших, придумує образливі прізвиська;
    • непряма ненаправлена, що виявляється криком в натовпі, гучним тупотінням і т. п.;
    • дратівливість, супроводжується грубістю і запальністю;
    • негативізм — свідоме поведінка, що відрізняється від загальноприйнятих стандартів і норм
    • аутоагресія — нанесення шкоди самому собі (кусає, ранить себе).

    Перші ознаки агресії з’являються в ранньому дитинстві, коли дитина тільки починає ходити. Але батьки часто на них не звертають уваги, списуючи примхи, бажання ламати іграшки і істерики на розпещеність або поганий настрій малюка. Після того як на нього надходять регулярні скарги в дитячому садку за бійок, укусів, образ або інших проявів шкідництва, стає зрозуміло, що ситуація дійсно серйозна.

    Чому малюк буває агресивний

    Психологи виділяють особистісні особливості, які можуть спровокувати розвиток агресії у дитини:

    • емоційна чутливість;
    • імпульсивність;
    • неуважність.

    Тривожна, невпевнена в собі малюк будь-які дії оточуючих по відношенню до себе сприймає, як ворожі. У результаті в якості захисту він виробляє в собі агресію.

    Дитина дошкільного віку не віддає звіту своїм вчинкам і не усвідомлює їх наслідків. Але у міру його дорослішання проблема посилюється. Злий дитина стає заручником своєї поведінки — з них відмовляються дружити однолітки, суспільство його не приймає. Така вимушена ізоляція додатково провокує в ньому агресію.

    агрессивное поведениеАгресивна поведінка поведінка дитини провокують батьки

    Причин, за якими дитина стає агресивною, кілька:

    • бажання продемонструвати свою спритність, силу і вміння;
    • почуття страху і небезпеки, що призводять до постійного стресу;
    • дефекти виховання, коли будь-які обмеження дитина сприймає, як заборона в розвитку і придушення його особистості;
    • відсутність друзів;
    • прояви агресії в сім’ї;
    • прагнення показати свою незалежність і відстояти свою точку зору.

    Дитина копіює поведінку дорослих, тому, якщо він бачить, що злість батька або матері супроводжується фізичними проявами, наприклад, биттям посуду або криком, то він у стані гніву буде вести себе так само. І навпаки, якщо батьки спокійно переносять роздратування, малюк навчиться контролювати негативні емоції.

    Як проявляється дитяча агресія

    Плач немовляти із-за браку уваги — це перші прояви його образи і роздратування. Як тільки він почне ходити і зможе дістатися до свого кривдника, він висловить своє почуття спробою вдарити або вкусити його. Батьки стикаються з такою поведінкою своїх дітей, коли відмовляють їм уваги в силу зайнятості.

    Після трьох років діти схильні відстоювати свої права на територію і особисті речі, наприклад іграшки. Вони починають кусатися, штовхатися та битися з іншими дітьми на дитячих майданчиках або в дитячому садку. Стаючи старше, хлопчики проявляють пряму фізичну агресію, а дівчатка — непряму.

    Батьківську увагу і спеціальні ігри допоможуть впоратися з дитячою агресією в ранньому віці

    У шкільному віці агресивний дитина може почати брехати, перекладати свою провину на інших, ігнорувати чужу думку, замикатися в собі. Чим старше він стає, тим глибше укорінюється в ньому агресія і складніше з нею впоратися.

    Як спілкуватися з агресивним дитиною

    Будь-які прояви дитячої агресії треба припиняти, але робити це потрібно правильно. На дитину не можна підвищувати голос або використовувати тілесні покарання — це тільки погіршить ситуацію. Якщо маленька дитина намагається вдарити або ж укусити іншої людини, потрібно зупинити його впевненим рухом і спокійним тоном сказати, що так чинити не можна. При цьому потрібно дивитися йому в очі і не посміхатися, інакше він сприйме це як гру.

    Важливо, щоб після розмови дитина вибачився перед тими, кого скривдив, і прибрав за собою безлад або поламані іграшки — так він зрозуміє, що за свої вчинки треба відповідати.

    Коли малюк б’ється, кричить, ламає свої та чужі речі, треба з ним поговорити і з’ясувати, що змушує його так себе вести. Під час такої бесіди потрібно дати йому зрозуміти, що він неправий, але не принижувати його і не ображати. На прикладі інших людей можна показати йому, як вести себе, коли він чимось незадоволений або засмучений.

    Що робити, щоб зменшити прояв агресії

    Припиняти агресію потрібно не час від часу, а постійно — це вимагає терпіння від батьків. Перший час агресивний дитина не сприймає зауваження, але при систематичному повторенні він починає усвідомлювати їх.

    что делатьЩо робити, щоб допомогти дитині впоратися з агресією, підкаже дитячий психолог

    Крім розмов, ефективні спеціальні вправи та ігри. Маленьку дитину можна зайняти малюванням, ліпленням, грою з сипучими матеріалами, ляльковою виставою. На вулиці можна бігати, кидати каміння в воду, збирати цікаві рослини. Дитини постарше можна влаштувати в спортивну секцію. Для викиду негативних емоцій підійдуть активні і творчі заняття.

    Додаткові рекомендації батькам

    Агресивна поведінка дитини найчастіше викликано недоліками виховання. Батьки повинні привчити себе уважно стежити за настроєм малюка. У ранньому віці діти не вміють обманювати і всі їх реакції на навколишні події будуть правдивими. Тому батько й мати будуть знати, що викликає в дитині невдоволення, образу, роздратування та інші негативні емоції. Це дозволить запобігти їх виникненню в подальшому.

    Профілактика дитячої агресії включає в себе наступні заходи:

    • Здоровий мікроклімат у родині. З’ясування відносин при дитині неприпустимо.
    • Увага до дитини. Він повинен відчувати себе потрібним, навіть якщо батьки зайняті іншими справами.
    • Розвиток в дитині почуття впевненості в собі. Треба заохочувати будь-яку ініціативу і не лаяти його в разі помилок.
    • Неприпустимі тілесні покарання, приниження і образи дитини.
    • З раннього дитинства треба привчати малюка спілкуватися з іншими дітьми, грати з ними в ігри та ділитися іграшками.
    • Якщо дитина чогось боїться, поводиться замкнуто, потрібно з’ясувати, що його турбує.
    • Малюк повинен довіряти батькам, тому не можна відмовляти йому, коли він хоче поділитися своїми ідеями, переживаннями.

    Поведінка дитини дзеркально відображає поведінку своїх батьків, тому вони повинні стежити за манерою свого спілкування. Дорослі не повинні демонструвати свою перевагу над дітьми. Терпіння, любов і увагу допоможуть батькам у вихованні і запобігання агресивної поведінки дитини, однак, в будь-якому випадку появу агресії варто проконсультуватися з психологом.

    Читайте далі: чому дитина кусається і що робити в такому випадку