Коли необхідна секторальна резекція молочної залози, як роблять, бувають ускладнення

1209

Зміст:

  • Що таке секторальна резекція молочної залози
  • Коли необхідна операція?
  • Протипоказання
  • Передопераційна підготовка
  • Етапи операції
  • Післяопераційний період
  • Можливі ускладнення та наслідки
  • Найбільш поширене хірургічне втручання на жіночих грудей – лампектомія або секторальна резекція молочної залози. Вона виконується з лікувальною метою для позбавлення від різних новоутворень невеликих розмірів, ділянок хронічного запалення, які можуть представляти небезпеку для здоров’я жінки.Якщо фахівець визначив показання, не слід сумніватися і утримуватися від резекції грудях, а в післяопераційному періоді потрібно акуратно виконувати лікарські рекомендації.Секторальна резекція молочної залози – видалення її ділянки з пухлиною разом з часточками.

    Що таке секторальна резекція молочної залози

    Жіноча груди має часточкову будову, складається з 15-20 часток, кожна з яких включає безліч дрібних часточок. Вони мають форму піраміди з основою, зверненою до грудної клітки і вершиною, зверненою в бік соска, розділені сполучнотканинними перегородками і жировою тканиною. Часточки і частки містять молочні протоки, які радіально сходяться в області соска, частково зливаючись утворюють на його поверхні 10-15 отворів молочних пір.

    Однак мова йде не про часточках, а про секторі – що це таке? Термін цей чисто хірургічний, що позначає ділянку тканини грудей, в який входять кілька часточок з їх протоками. Зазвичай він становить від 10 до 15% об’єму залози, має форму трикутника з вершиною, зверненою до соска.

    Таке видалення новоутворень разом з цілими шматочками є анатомічним, мінімально травматичним і органозберігаючим. Залишається велика частина грудей з непошкодженою залозистою тканиною і протоками, що зберігає можливість годування груддю.

    Коли необхідна операція?

    Показаннями до лампектомія є захворювання молочної залози, які секторальний метод дозволяє повністю вилікувати, до них відносяться:

    • фіброаденоми – вогнищеві розростання залозистої і щільної сполучної тканини у вигляді вузлів;
    • папіломи всередині молочних проток, вони закривають просвіт, порушуючи прохідність під час лактації, а також здатні перероджуватися в рак;
    • ліпома – доброякісна пухлина з жирової тканини;
    • кіста – порожнисте утворення з капсулою, що не піддається іншим методам лікування, що збільшується в розмірах;
    • не розсмоктуються ущільнення тканини після перенесеного гнійного маститу, запальні інфільтрати, що не піддаються консервативному лікуванню;
    • гранульома – осередкове вузликове розростання тканини у відповідь на інфікування або травмування залози, наприклад, імплантами;
    • рак молочної залози на ранній стадії, коли пухлина обмежена, невеликих розмірів, не виходить за межі часточки, не має метастазів у лімфатичних вузлах і органах.

    У всіх випадках розмір патологічного вогнища в тканині залози не повинен перевищувати 3 см, а його розташування повинне бути неглибоким.

    операцияСектор молочної залози і захворювання, при яких показана операція

    Лампектомія може бути виконана не тільки з лікувальною, але і з діагностичною метою. Це так звана інцизійна біопсія, видаляють частину патологічного утворення в межах невеликого сектора, видалену тканину відправляють на гістологічне дослідження.

    Протипоказання

    Секторальна резекція не може бути виконана при наявності у жінки наступної патології:

    • наявність двох і більше фіброаденом в різних ділянках залози;
    • всі гострі захворювання запального інфекційного характеру, загострення хронічних хвороб – тимчасове протипоказання до одужання;
    • хвороби системи крові – порушення згортання, анемія, лейкемія;
    • важка форма цукрового діабету;
    • карцинома молочної залози з ураженням лімфовузлів, метастазами, коли показана радикальна мастектомія;
    • злоякісні пухлини інших органів.

    Втручання на грудях не роблять протягом вагітності та годування груддю. За жінкою в цей період ведеться систематичне спостереження, проводиться ультразвукове дослідження залоз.

    Передопераційна підготовка

    Хірургічне втручання виконується в плановому порядку після проведення всебічного обстеження пацієнтки, куди входять:

    • клінічний аналіз крові;
    • загальний аналіз сечі;
    • кров на згортання;
    • аналіз на групу і резус-фактор;
    • біохімічні аналізи;
    • вміст гормонів щитовидної залози;
    • визначення маркерів ВІЛ, вірусного гепатиту;
    • реакція Вассермана (на інфікування сифілісом);
    • флюорографія або рентгенографія грудної клітки;
    • УЗД молочних залоз, щитовидної залози;
    • електрокардіографія.

    При виявленні відхилень в аналізах, на УЗД або ЕКГ пацієнтці призначають додаткове обстеження, консультації спеціалістів для уточнення діагнозу і вирішення питання про можливість хірургічного лікування.

    Жінці необхідно заздалегідь надати лікарю наявну медичну документацію, в якій відображені всі перенесені захворювання та результати проведених раніше досліджень.

    Пацієнтка напередодні повинна прийняти гігієнічний душ, не користуватися косметичними засобами. Якщо планується загальне знеболювання, останній прийом їжі повинен бути не пізніше 12-14 годин до втручання, а якщо передбачається місцева анестезія, то після їжі і пиття повинне пройти 4 години.

    Етапи операції

    Алгоритм виконання лампектомія наступний. Пацієнтку укладають на спину, під контролем мамографа або апарату УЗД роблять точну розмітку шкіри для майбутнього розрізу над ділянкою грудей, що підлягають видаленню.

    Далі роблять знеболювання – загальне або місцеве. Зазвичай дають нетривалий внутрішньовенний наркоз або роблять седацию – введення снодійних, заспокійливих засобів в доповнення до місцевої анестезії. Вид знеболювання підбирають індивідуально з урахуванням особливостей патологічного вогнища, стану здоров’я і психологічного настрою жінки.

    Після обробки шкіри розчинами антисептиків роблять дугоподібні розрізи по намічених лініях, обережно роз’єднують глибше розташовані тканини до новоутворення. Його виділяють так, щоб не пошкодити часточки залози і протоки, з захопленням шару прилеглій здорової тканини товщиною в 1-2 див. Роблять гемостаз – перев’язують або припікають судини, вставляють і виводять назовні дренаж для відтоку вмісту, на рану накладають шви.

    уплотнениеУщільнення в молочній залозі – до і після операції

    В сучасних клініках застосовують малотравматичні технології. Через невеликий надріз довжиною до 2 см вводять видеозонд, спеціальні інструменти. Оперируемая область сканується відеокамерою і проектується на дисплей зображення є орієнтиром для дій хірурга.

    Післяопераційний період

    Перші три доби пацієнтка знаходиться під наглядом у стаціонарі і, якщо післяопераційна рана не вселяє побоювань, виписується на амбулаторне лікування. Необхідно щодня відвідувати хірурга, робити перев’язки. Щоб не виникло небажаних наслідків, не можна до загоєння самостійно відкривати рану, мочити, брати теплові процедури, носити тісну білизну і одяг.

    Дренаж видаляють на другу-третю добу, коли припиняється виділення з рани, зняття швів з нерассасывающегося матеріалу – на 7-10 добу. Далі йде процес формування післяопераційного рубця, який повністю завершується після закінчення 8-12 місяців, стає гладким і малопомітним. У цей період добре застосовувати спеціальні креми і гелі з колагеном, ферментами, силіконом, які зроблять рубець м’яким і непомітним, їх порекомендує лікар.

    Для поліпшення загоєння рани рекомендують приймати комплекс вітамінів з мінералами, організувати повноцінний раціон харчування з достатньою кількістю білка, овочів і фруктів, зелені.

    Не варто турбуватися про те, що груди кілька зменшилася в розмірах. Поступово вона відновлює свій колишній обсяг і зберігає функцію лактації. Стійка деформація грудей буває рідко, але і її можна усунути методом пластичної корекції.

    Болі після операції в період загоєння рани і визрівання рубця – нормальне явище, вони мають регресний характер. Для зменшення больових відчуттів прописують анальгетики або нестероїдні протизапальні препарати. Якщо біль не зменшується, а зростає, збільшується набряк грудей, це вказує на розвиток запалення, потрібно негайно здатися хірургові.

    фиброаденомыПісля секторального видалення фіброаденоми груди зменшується на 1/2 розміру.

    Жінці необхідно двічі на день вимірювати температуру тіла. У перші 3 дні вона може підвищуватися до субфебрильної – від 37,1 до 37,3 градусів, а якщо не приходить до норми, це може вказувати на розвиток запалення і вимагає звернення до лікаря.

    Можливі ускладнення та наслідки

    У післяопераційному періоді, найбільш частими ускладненнями є:

    • серома – скупчення тканинної рідини і лімфи в рані, лікується методом пункцій;
    • гематома – крововилив в тканину залози, вимагає розкриття рани, проведення гемостазу, дренування;
    • запальний інфільтрат в області рани – ущільнення з почервонінням шкіри, призначають антибактеріальну терапію;
    • інфікування рани з нагноєнням, утворення абсцесу, лікування хірургічне – розтин, дренування, антибіотикотерапія;
    • лімфостаз – набряклість руки із-за порушення відтоку лімфи через пошкоджені судини, розвивається після видалення лімфатичних вузлів, вимагає комплексного і тривалого лікування;
    • деформація грудей, зміщення соска – якщо після резекції пройшло більше 8 місяців, можлива пластична корекція після попереднього дослідження.

    Причиною післяопераційних ускладнень можуть стати недостатня кваліфікація хірурга, невиконання пацієнткою лікарських рекомендацій у відновному періоді, проблеми з її здоров’ям – знижений імунітет, діабет та інші супутні захворювання.

    Своєчасне виконання секторальної резекції молочної залози при виявленні новоутворення дозволяє уникнути розвитку онкологічної патології, і в той же час зберегти груди з її природною функцією.

    Також рекомендуємо почитати: таблетки для припинення лактації