Як вчасно визначити струс головного мозку у дітей?

750

Зміст:

  • Що таке струс
  • Як виникає черепно-мозкова травма
  • Симптоми
  • Що робити при падінні чи ударі головою
  • Діагностика
  • Лікування
  • Підвищена активність дітей будь-якого віку стає причиною частих травм, які можуть бути як незначними, так і небезпечними для життя дитини. Серйозне пошкодження вимагає госпіталізації, в результаті якої лікарі часто діагностують струс мозку у дітей. Варто розібратися, наскільки небезпечне таке стан і за якими ознаками вдається розпізнати його як можна раніше.Струс мозку у дітей може бути небезпечним

    Що таке струс

    Легка травма, при якій спостерігається короткочасна втрата свідомості або навіть порушення когнітивних функцій, називається струсом. Патологічні зміни при цьому відбуваються лише на клітинному рівні, тому зовнішній вияв струсу мозку у дітей не завжди помітно. Зовсім легкі ушкодження можуть пройти непомітно для самого малюка і його батьків, а через час не залишити жодних наслідків. При більш важких ушкодженнях дитині буде потрібна госпіталізація, яка спочатку проводиться переважно з метою точної діагностики.

    Подальша тактика лікування залежить від результатів обстежень. В гострому періоді рекомендується постільний режим, можливе призначення медикаментів.

    Наслідки такої травми для дитини особливо небезпечні, так як його нервова система і головний мозок ще продовжують розвиватися й вдосконалюватися.

    Лікар проведе диференціальну діагностику з іншими типами пошкоджень. Наприклад, забій головного мозку являє собою травму, після якої виникає вогнище некрозу.

    Як виникає черепно-мозкова травма

    У високому рівні дитячого травматизму слід більше звинувачувати батьків. Якщо проблема стосується малюків до року або трохи старше, саме дорослі повинні стежити за активністю і допитливістю дитини і не допускати травм. Причиною пошкодження головного мозку тут часто виступають падіння з ліжечка, коляски, пеленального столика або рук родитилей. Діти дуже рухливі, навіть поки не вміють йти. Щоб перекинутися і впасти, їм достатньо всього пари секунд.

    Основна кількість пацієнтів у травматології — діти шкільного віку. Тут причиною є надмірна рухова активність у школі, а також випадкові падіння на прогулянці, коли батьки недостатньо стежать за дитиною, думаючи, що він уже дорослий.

    Помните, що малюк може впасти не тільки з гірки, але навіть з сходи, дерева або після стрибків з висоти.

    Дітям підліткового віку слід пояснювати, що безпека — важливіше всього. У цей період причиною травм є види активності, коли підлітки свідомо йдуть на ризик. Сюди відноситься паркур, лазіння по дахах, деревах, покинутим будівництвах.

    симптомыПідлітки зазвичай травмуються в ході експериментів з екстримом, рідко думаючи про наслідки

    Симптоми

    Будь-які ураження нервової системи, органічні і функціональні, відображаються на поведінці людини і базові здібності. Ступінь проявів залежить від тяжкості травми. При струсі мозок страждає несильно, критичних збоїв не відбувається. Клінічна картина дитячого струсу відрізняється від дорослої травми і залежить від віку.

    Стандартними симптомами струсу є короткочасне порушення функції і втрата свідомості до 5 хвилин. Вже після того, як дитина прийшла в себе, розгортається більш різноманітна клінічна картина. У дітей до 1 року симптоматика виражена не сильно. Травма провокує нудоту і блювоту, може з’являтися зригування при годуванні. Батьки помічають блідість шкіри, зміни в поведінці — раптова поява занепокоєння, плач без причини, сонливість і неспокійний сон.

    Симптоми струсу у дітей-школярів зазвичай стають помітні відразу після травми. Нудота і блювання виникають незабаром після пошкодження, дитина скаржиться на біль та пітливість. При огляді у нього виявляється падіння артеріального тиску і пульсу, а також блідість шкіри.

    Змінюється і психоемоційний стан дитини з’являється плаксивість, примхливість.

    Температури при струсі практично ніколи не буває, але можливий ще один симптом — посттравматична сліпота. Вона триває до декількох годин після травми, а потім зникає. Особливість клінічних проявів струсу у дітей в тому, що вони можуть бути трохи відстрочені в часі. Після падіння малюка скарги на погане самопочуття можуть бути відсутніми, але з’являться через кілька годин. Якщо підвищена температура при струсі, це скоріше свідчить про наявність супутньої проблеми інфекційного характеру і вимагає більш ретельного обстеження.

    симптомыЛікування після струсу повинен призначати лікар

    Що робити при падінні чи ударі головою

    Якщо батьки підозрюють, що удар був досить сильним і постраждав головний мозок, дитину необхідно терміново показати лікарю. Дітям, які вже в підлітковому віці, необхідно пояснити, що наслідки травми можуть бути досить серйозними. Вони повинні самостійно оцінювати своє самопочуття і повідомляти про небезпечні ситуації батькам, класному керівнику та іншим відповідальним за них дорослим.

    Якщо після травми з’являються явні ознаки струсу, варто викликати бригаду швидкої допомоги. Постраждалого відвезуть в стаціонар, де його оглянуть неврологи і нейрохірурги. Обстеження голови проводиться обов’язково, так як стан дитини може погіршитися пізніше.

    Діагностика

    У лікарні пацієнта оглядають кілька лікарів, серед яких травматолог, невропатолог і нейрохірург. Для постановки діагнозу важливі не тільки результати інструментальних обстежень, а також огляд пацієнта лікарем та оцінка діяльності нервової системи дитини.

    Для діагностики застосовуються:

    • Рентгенографія. Оцінює цілісність кісток черепа, показує тріщини і переломи. При виявленні такого роду травм їх ступінь оцінюється як середня або важка.
    • Нейросонографія (для дітей до року, поки не заріс джерельце). Головний мозок досліджується ультразвуковими хвилями, що виявляє наявність ушкоджень, набряків, крововиливів. Переваги методу в його простоті, безболісності і швидкому виконанні. Процедуру можна повторювати багаторазово, оцінюючи стан дитини в динаміці.
    • Комп’ютерна томографія. За методикою проведення схожа на рентгенографію, однак отримане зображення більш високої якості і точності. Після проведення КТ доктор побачить пошкодження кісток, а також м’яких тканин, крововиливи і чужорідні тіла, що дозволяє призначити правильну схему лікування.
    • МРТ (магнітно-резонансна томографія). Недолік МРТ — необхідність нерухомості дитини. Метод достатньо точний, проте спеціальна апаратура є далеко не у всіх клініках.

    Як визначити характер і тяжкість отриманої травми знає тільки лікар, тому самостійно намагатися поставити діагноз за отриманими даними і зображень не можна.

    симптомыПісля струсу може знадобитися томографія головного мозку

    Лікування

    Одне з основних вимог — забезпечення дитині спокою. Мається на увазі як фізичний постільний режим, так і виключення стресових ситуацій і психоемоційних переживань. Лікування передбачає обов’язкову госпіталізацію дітей. На це є кілька причин:

  • Протягом декількох днів дитини будуть спостерігати фахівці, які вчасно помітять і запобігають можливі ускладнення. Навіть якщо ймовірність таких проявів низька, краще перестрахуватися, ніж зіткнуться з судорожним припадком в домашніх умовах. При виключенні важких ускладнень час госпіталізації скорочується до 3-4 днів.
  • У лікарні значно легше створити дитині умови фізичного і психоемоційного спокою, що робить курс терапії ефективніше. Обмеження рухової активності, а також виключення комп’ютерних ігор сприяють більш швидкому відновленню.
  • З лікарським контролем можна швидко змінити призначену схему терапії у відповідності з динамікою зміни стану дитини і реакції на ліки.
  • Медикаментозна терапія може включати:

    • Діуретики. Призначаються для профілактики можливого, а також ліквідації існуючого набряку мозку.
    • Калійзберігаючі препарати. Призначаються для попередження ускладнень сечогінної терапії.
    • Седативні засоби. Прискорюють процес реабілітації, знижують навантаження на нервову систему.
    • Симптоматична терапія (знеболюючі, протиблювотні засоби).
    • Для поліпшення церебрального кровообігу можуть призначатися ноотропні засоби, які нормалізують обмінні процеси в клітинах мозку.

    Як можна визначити, що дитина йде на поправку? Для цього лікар оцінює стан малюка в динаміці. Перед випискою проводиться повторне обстеження і дається рекомендація дотримуватися щадний режим в домашніх умовах. Корисні прогулянки на свіжому повітрі, особливо дітям до 1 року. Після виписки варто максимально обмежити перегляд телепередач і тим більше комп’ютерні ігри. Батькам слід бути більш уважними та не допускати небезпечних травм у дитини.

    Також рекомендуємо почитати: велике тім’ячко у новонародженого